Az alapítók az elmúlt években saját vagyonukból rendszeresen nyújtottak támogatást az alapítványnak, így a Szemrédi Közhasznú Alapítvány a Pannonhalmi Diákokért már számos tanulónak juttathatott segélyt. A 2021-ben nyújtott újabb és igen jelentős adományukkal pedig az alapítvány tevékenysége olyan alapra helyeződött, amely Pannonhalma monostorának ezerhuszonhat éves történelmében mérve is hosszútávon biztosíthatja, hogy a gimnázium a szegényebb sorból érkező tehetséges diákok számára mindig is megmaradhasson szellemi műhelynek. Ennek a hosszú távú segélynek a törzstőkéjét az az adomány képezi, amelyet Gabriella és Zoltán egész életük odaadó és több tudományterületen is élvonalbeli munkájukkal gyűjtöttek össze.

Szemrédi Gabriella alig volt tizenkét éves, amikor családjával együtt 1956 novemberében, fegyveresek elől bujkálva, elmenekült az országból. Az Egyesült Államokban találtak új otthonra. Egész életében meghatározó élménye volt, hogy bár külföldön nőtt fel, szívében megmaradt magyarnak. A néptánc, az amerikai magyar barátok szerető közössége, majd férje, Zoltán: mind a magyarságához kötötte őt. Közben rangos iskolákat végzett el, és matematikusként a kezdet kezdetétől kísérte az informatika forradalmát, sőt az IBM egyik meghatározó vezetőjeként kitüntetett helyet vívott ki magának a számítástechnika élmezőnyében.

dr. Szemrédi Zoltán

Szemrédi Zoltán szintén 1956-ban kényszerült elhagyni az országot. Őt is az Egyesült Államok fogadta be. Család nélkül, egyedül és mindenfajta anyagi háttér nélkül küzdötte ki magának azt, hogy egyetemre járhatott, orvos lett, majd kórházigazgató. Ezt követően – nyelvtudásának köszönhetően – az Egyesült Államok és Közép-Európa közötti gazdasági kapcsolatok alakításában játszott kitüntetett szerepet.  A külhoni magyar közösségben ismerte meg Gabriellát, akiben megtalálta lelki társát.

Isten gazdagon megáldotta életüket és munkájukat, így Zoltán és Gabriella számos jótékonysági szolgálatban vett részt. Így találtak rá együtt Pannonhalmára. A bencés gimnáziumban megtalálták azt a szellemi műhelyt, amely a katolikus hit és a hagyomány erős sziklájára épülve, korszerű és megújulni képes tudással készíti fel a jövő keresztény értelmiségét, hogy – amint ők maguk is – megalkuvások nélkül, kemény munkával, szűnni nem tudó szeretettel építsék majd hazánk és teremtett világunk jövőjét.

Gabriella már nem lehet itt velünk. Példamutató erővel viselt betegsége elragadta őt tőlünk. Hitünk szerint azonban, ahogy földi életében pártfogója volt sokaknak, úgy most is, a mennyei hazából segíti a pannonhalmi iskolaközösséget. Ahogy a gimnáziumi emléktáblán idézett zsoltár is hirdeti: Dedit pauperibus et iustita eius manet in saeculum – Bőven ad a szegényeknek, az ő igazsága örökre megmarad.

Szemrédi Zoltán és Gabriella adományukkal hosszú időre és sokaknak teszi lehetővé, hogy a bencés oktatásban felvértezve tanúskodjanak Krisztus jelenlétéről a világban az emberek előtt.

Szemerédi Alapítvány